Reteaua Corect

Ferr vetjak

de Vasile Taraceanu

Domenii:
Fictiune » Poezie » Contemporana
0 voturi
* Pretul include TVA schimba moneda

Duke të mbartur, bie fjala, mbi flatrat e “monedhës” “Midis valësh”, ai, “Në vend të lopatave / me një laps / e me një stilolaps / të armatos, që (bashkë me të) të kalosh më lehtë / mbi Stiks / ngaqë Karoni është larg / me lundrën e tij / me gjithçka / Hedhur / midis valësh, megjithse, as nuk di / të notosh / Gjithçka është terr / dallga tepër e lartë / dhe të jep mundësi të përsiatësh më tej: Ku të jetë, vallë / O Zot / Bregu tjetër?

Citeste mai mult

Disponibil in format:
PDF
Marimea fisierului:
≈ 0 MB (69 pagini)
Protectia cartilor:
Detalii
Editura:
Librarium Haemus
Data publicarii:
01.07.2011
ISBN:
978-606-8093-45-1
Short URL:
http://crct.ro/bpY
 
Comentarii pentru "Ferr vetjak"

Comentarii:

  • Fii primul care comenteaza!
Detalii complete despre aceasta carte

Duke të mbartur, bie fjala, mbi flatrat e “monedhës” “Midis valësh”, ai, “Në vend të lopatave / me një laps / e me një stilolaps / të armatos, që (bashkë me të) të kalosh më lehtë / mbi Stiks / ngaqë Karoni është larg / me lundrën e tij / me gjithçka / Hedhur / midis valësh, megjithse, as nuk di / të notosh / Gjithçka është terr / dallga tepër e lartë / dhe të jep mundësi të përsiatësh më tej: Ku të jetë, vallë / O Zot / Bregu tjetër?

Herë të tjera të mbron, madje në momentet kur je i bindur që nuk ke “Pengesa”. Pikërisht atëhere, mjeshtri i vargut, Taraceanu, për të cilin “perandor” e njëherazi “Betim i ëmbël” është fjala, ta hap zemrën me çiltërsi: Pata besuar se kam miq / por tani pas kaq vitesh / shpesh e më shpesh po zbuloj, o Zot / që paskam pasur vetëm armiq.

Du-te inapoi sus

CorectNews - citeste opt ziare intr-unul singur CorectBazaar - schimbi orice, oricand, cu oricine

Twitter is down for the moment!

CorectBusiness beta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPolitics beta

Afla tot despre politica din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocial beta

Afla tot despre societate din cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScIT beta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSports beta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestyle beta

Afla tot despre felul de a trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Modalitati de plata:

PayPal
Plati Online
* Toate preturile afisate includ TVA

Urmareste-ne pe: