Reteaua Corect

Fara nicio indoiala, cel mai autentic purtator de cuvant al ultimei jumatati de veac, realist cat si magic, simplu si la fel de complex, sincer si urias al scrisului. Cu condeiul maestrului combina cele trei imagini si creeaza o lume proprie, paralela, unde e cam dificil sa intre oricine. Sarcasmul lui Kuciuk este absolut aproape de adevar, sau e intreg adevarul in optica unui observator vizionar. Imaginile romanului SY (Ochi) sunt atat de apropiate realitatii, incat cel ce a trait in acea epoca si-o aminteste foarte clar. Cu o usurinta uluitoare, aproape infricosatoare, descrie locurile si oamenii, faptele si viata mizera a timpului.

Citeste mai mult

Disponibil in format:
PDF
Marimea fisierului:
≈ 1 MB (220 pagini)
Protectia cartilor:
Detalii
Editura:
Librarium Haemus
Data publicarii:
03.11.2010
ISBN:
978-606-8093-35-2
Short URL:
http://crct.ro/b6U
 
Versiunea tiparita poate fi cumparata de pe situl editurii:
Librarium Haemus
Comentarii pentru "Sy (Ochi)"

Comentarii:

  • Fii primul care comenteaza!
Detalii complete despre aceasta carte

Fara nicio indoiala, cel mai autentic purtator de cuvant al ultimei jumatati de veac, realist cat si magic, simplu si la fel de complex, sincer si urias al scrisului. Cu condeiul maestrului combina cele trei imagini si creeaza o lume proprie, paralela, unde e cam dificil sa intre oricine. Sarcasmul lui Kuciuk este absolut aproape de adevar, sau e intreg adevarul in optica unui observator vizionar. Imaginile romanului SY (Ochi) sunt atat de apropiate realitatii, incat cel ce a trait in acea epoca si-o aminteste foarte clar. Cu o usurinta uluitoare, aproape infricosatoare, descrie locurile si oamenii, faptele si viata mizera a timpului.

Pa asnjë dyshim, zëdhënësi më autentik i gjysmëshekullit të shkuar, vërtetësor po aq sa magjik, i thjeshtë po aq sa i komplikuar, i çiltër po aq sa vigan i shkrimësisë. Me penën e mjeshtrit te letrave kombinon të tria këto pamje dhe krijon një botë të tijën paralele, ku është vështirë të hyjë kushdo. Sarkazma e Kyçykut është absolutisht afër së vërtetës, apo krejt e vërteta në optikën e vëzhguesit vizionar. Pamjet e romanit “Sy” janë aq pranë realitetit, sa ai që e ka jetuar atë epokë e risjell të pangatërruar në kujtesë. Me lehtësi të habitshme, gati të frikshme, përshkruan vendet dhe njerëzit, bëmat dhe jetën mjerane të asaj kohe. Mokra, Istref Haxhillari

Du-te inapoi sus

CorectNews - citeste opt ziare intr-unul singur CorectBazaar - schimbi orice, oricand, cu oricine

Twitter is down for the moment!

CorectBusiness beta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPolitics beta

Afla tot despre politica din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocial beta

Afla tot despre societate din cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScIT beta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSports beta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestyle beta

Afla tot despre felul de a trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Modalitati de plata:

PayPal
Plati Online
* Toate preturile afisate includ TVA

Urmareste-ne pe: